Pierzemy dywan – skuteczne sposoby na wyczyszczenie dywanu.

Przygotowanie dywanu i pranie wstępne

Przed przystąpieniem do prania i czyszczenia dywanu w domu i biurze za pomocą metod improwizowanych należy określić materiał, z którego wykonany jest produkt. Zależy to również od rodzaju środka, który może być użyty. Nie zaleca się czyszczenia dywanów jedwabnych lub z naturalnej wełny środkami domowej roboty. Domowe sposoby nie są zalecane w przypadku pokryć zamszowych. Dywany syntetyczne są również bardziej trwałe i łatwiejsze do czyszczenia. Jednak produkty wykonane z naturalnych materiałów mogą być nieprzewidywalne, dlatego należy zachować ostrożność. Następnie należy określić część produktu, którą chcemy wyczyścić. Jeśli czyszczenie zostało wykonane na miejscu, można przejść do następnego kroku. Jeśli chcesz wyczyścić całą powłokę, będziesz musiał przesunąć meble. Pamiętaj, że suszenie produktu może zająć trochę czasu. Warto czyścić małymi fragmentami lub pozostawić niewielką drogę do przejścia. Aby usunąć brud i kurz zalegający pod runem, trzecim krokiem jest całkowite odkurzenie wykładziny. Ułatwi to czyszczenie dywanu. Co oznacza improwizowany środek do czyszczenia dywanów w domu? Do czyszczenia domu nie trzeba używać środków chemicznych. Jednak niektóre plamy można wyczyścić za pomocą produktów, które już posiadamy. Produkty te należy traktować z ostrożnością. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu przetestować formułę na niewielkiej powierzchni dywanu. Preparatu nie można stosować, jeśli po jego zastosowaniu kolor tkaniny uległ zmianie.

1. soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest doskonałym naturalnym absorbentem. Soda oczyszczona może usuwać tłuste plamy, a także nieprzyjemne zapachy. Jeśli Twój pupil zostawia na podłodze niespodzianki, jest to dobre rozwiązanie. Do czyszczenia będziesz potrzebować pojemnika, sody i wody. Dodaj sodę oczyszczoną do pojemnika. Wymieszaj. W rezultacie powinna powstać gładka pasta. Należy ją nanieść na plamę lub inną powierzchnię. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Utwardzony roztwór wyczyścić szczotką lub odkurzaczem. Do usuwania uporczywych plam można użyć 3% nadtlenku wodoru. Nie należy go stosować do tkanin o ciemnych kolorach, ponieważ może je wybielić.

2 – Ocet

Możesz pozbyć się plam, które nie zdążyły wsiąknąć w powłokę, stosując zwykły ocet 9%. Wymieszaj 2 łyżki stołowe octu w pół litra. Użyj tej mieszanki do zaplamienia. Wytrzyj ją gąbką. Po wyschnięciu odkurz. Jeśli zwierzęta zostawiają kałuże na dywanie, kompozycja ta będzie trzymać je z daleka. Zapach może być jednak drażniący dla ludzi.

3 – Sól

Kolejnym skutecznym środkiem jest sól. Sól jest bezpieczna, ponieważ nie wywołuje reakcji alergicznych. Sól można stosować do czyszczenia zarówno materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Sól może być używana do usuwania nieprzyjemnych zapachów, podobnie jak napoje gazowane. Do czyszczenia najlepszym wyborem jest Extra. Jest łatwa do zastosowania. Posolić dywan po jego wyschnięciu. Rozprowadź sól na dywanie za pomocą szczotki lub miotły. Aby umożliwić produktowi wniknięcie pod runo, można je również lekko podnieść podczas rozprowadzania produktu. Cząsteczki soli mogą ulec zabrudzeniu podczas czyszczenia. Cząsteczki soli należy usunąć za pomocą wilgotnej szczotki i ciepłej wody. Następnie należy posypać wierzch solą i powtórzyć czynność. Jeśli cząsteczki nie uległy zanieczyszczeniu, można zakończyć czyszczenie. Pozostawić powłokę do całkowitego wyschnięcia, a następnie odkurzyć ją, aby pozbyć się produktu.

4. Trociny, otręby lub kasza manna

Alternatywą dla soli są trociny, otręby i kasza manna. Są one również bardzo dobre w pochłanianiu brudu. Najlepsze są produkty suche. Do usunięcia powłoki należy użyć suchej szczotki i natychmiast odkurzyć, aby usunąć wszelkie cząstki.

5. Lód

Gumę do żucia i wosk można usunąć za pomocą lodu. Należy umieścić go w torebce z zamkiem błyskawicznym. Gdy zanieczyszczenie wyschnie, można delikatnie poruszyć woreczkiem z kostkami lodu, aby je usunąć. Następnie należy użyć tępego przedmiotu, np. szpatułki, do usunięcia stwardniałego materiału. Do usunięcia pozostałości użyć odkurzacza. Jeśli zabrudzenia nie znikną całkowicie, można użyć sody oczyszczonej. Po zakończeniu pracy osuszyć zabrudzenia za pomocą serwetki zanurzonej w ciepłej wodzie. Lód może być również stosowany do usuwania wgnieceń spowodowanych przez stojące meble. Połóż kostkę lodu na dotkniętych miejscach i pozostaw na chwilę. Następnie za pomocą szczotki delikatnie przetrzeć włosie.

6. amoniak

Amoniak to kolejny skuteczny środek do usuwania plam. Rozpuszcza on tłuste i drobne zabrudzenia. Dzięki temu nadaje się do regularnego stosowania. Wymieszać 1/3 łyżki alkoholu z połową litra wody. Spryskać tkaniny roztworem w butelce z rozpylaczem. Wyszoruj powierzchnię za pomocą gąbki lub szczotki. Pozostawić do wyschnięcia, a następnie jeszcze raz odkurzyć.

7. Schnee

Nasi dziadkowie i rodzice stosowali technikę odśnieżania dywanu. Ponieważ to działa, jest nadal bardzo popularne. Można pozbyć się szerokiego zakresu zabrudzeń, w tym bakterii i mikroorganizmów, które giną w temperaturach poniżej zera. Metoda ta może być stosowana w przypadku dywanów o krótkim lub długim runie. W niskich temperaturach warto wynieść produkt na zewnątrz. Nie należy suszyć wykładziny podczas odwilży. Wysoka wilgotność może być szkodliwa dla włókien dywanu. Należy wybrać obszar z białym, czystym śniegiem. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest czas po opadach śniegu. Dzięki temu śnieg nie roztopił się na słońcu i nie zamienił w lodową skorupę. Łatwo jest posypać dywan śniegiem. Śnieg będzie gromadził brud, który należy zmiatać szczotką lub miotłą. Czynność tę należy powtarzać do momentu uzyskania czystego śniegu. Aby pozbyć się kurzu, można użyć specjalnej trzepaczki do chodzenia po niej. Śnieg nie będzie się do niej przyklejał.