Resweratrol – składnik młodości ?

Ostatnimi czasy resweratrol zyskuje na popularności z uwagi na swoje coraz bardziej skuteczne działanie. Jest to związek występujący w wielu produktach takich jak winogrono, owoce jagodowe (borówki, jagody, czarna porzeczka), orzechy, jabłka, kakao i czekolada, owoce chlebowca czy skórka pomidorów. Wywołuje korzystne efekty zarówno w układzie sercowo-naczyniowym, układzie nerwowym, układzie kostnym czy skórze. Jest najbardziej znany jako składnik wina.

 Obecnie trwają badania nad medycznym działaniem tej substancji. Do tej pory poznano tylko niektóre aspekty wpływu resweratrolu na organizm ludzki. Najbardziej znany jest jego pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Prowadzi do zahamowania agregacji płytek krwi, poprzez co zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Ponadto ogranicza wchłanianie złego cholesterolu. W wyniku tego zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Ma również silne działanie antyoksydacyjne – przeciwdziała niebezpiecznym dla zdrowia wolnym rodnikom. Jego znaczenie jest również istotne w terapii nowotworowej. Pomaga zwiększać efektywność chemioterapii. Prowadzi również do zahamowania zachorowania na choroby neurodegeneracyjne z uwagi na swoje przeciwutleniające działanie. Działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Ma również udowodniony wpływ na gospodarkę energetyczną, w tym na metabolizm tłuszczy i glukozy. Jest on używany w leczeniu nadwagi czy otyłości.

Resweratrol wykazuje również niezastąpione działanie na skórę. Jako przeciwutleniacz szybko zyskał popularność wśród koncernów kosmetycznych.

Wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych. Usuwa efekty działania wolnych rodników, przez co zapobiega obumieraniu komórek skóry i chroni ją tym samym przed starzeniem. Redukuje występowanie stresu oksydacyjnego, który prowadzi do powstawania zmarszczek. Dzięki przenikaniu przez naskórek, przyczynia się do wywołania efektów w skórze właściwej. Poprawia ujędrnienie skóry, polepsza jej strukturę, wpływa na procesy naprawcze skóry, poprawia ukrwienie, zapobiega opuchliznom, rozjaśnia przebarwienia czy zmniejsza widoczność powstałych już zmarszczek. Ponadto zwiększa odporność komórek skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania ultrafioletowego.

Resweratrol to związek występujący w czerwonym winie, skórce winogron i niektórych innych roślinach. Niektórzy uważają również, że może pomóc w utracie wagi i zapobieganiu chorobom związanym z wiekiem. Resweratrol jest dostępny jako suplement diety i istnieją pewne dowody na to, że może być skuteczny w przypadku niektórych deklarowanych korzyści. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić jego pełne efekty.

Resweratrol jest jednym z grupy związków (zwanych fitoaleksynami), które są wytwarzane w roślinach w czasie stresu środowiskowego, takiego jak niesprzyjająca pogoda lub atak owadów, zwierząt lub patogenów. Resweratrol został zidentyfikowany w ponad 70 gatunkach roślin, w tym w morwie i orzeszkach ziemnych. Winogrona są jednak szczególnie dobrym źródłem. Resweratrol znajduje się w skórce (nie miąższu) winogron.

Świeża skórka winogron zawiera około 50 do 100 mikrogramów resweratrolu na gram, podczas gdy stężenia czerwonego wina wahają się od 1,5 do 3 miligramów na litr.

Uważa się również, że związek ten jest częściowo odpowiedzialny za działanie czerwonego wina obniżające poziom cholesterolu i może również wyjaśniać, dlaczego osoby stosujące dietę śródziemnomorską (której spożywanie jest charakterystyczne dla czerwonego wina) mogą mieć zmniejszone ryzyko chorób serca .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.